Hakkımızda

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin 1956 yılında Türk toplumuna devredilmesi, 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve Türk Cemaat Meclisi’nin kurulması, 1963 olaylarından sonra Türk Yönetiminin gelişmesi ve 1974 mutlu barış harekâtından sonra toplumun siyasi özgürlüğüne kavuşması seyri içinde Vakıflar İdaresi’nin geleneksel fonksiyonlarına ilave olarak topluma dönük ve iktisadi nitelik taşıyan faaliyetler yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Özellikle inşaat, ziraat ve turizm sektörlerine yatırımlar yapılmıştır.

Bu gelişmeler içinde toplumun iktisadi kalkınmasına daha etkin bir şekilde katkıda bulunmak amacıyla Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından 1981 yılında bir banka kurmak için çalışmalara başlamış ve Mart, 1982 tarihinde Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd.’in Şirketler Mukayyitliğine tescili yapılarak Bankalar Yasası’na uygun olarak 04.11.1982 tarihinde kuruluş işlemleri tamamlanmıştır.

Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd. ülke ekonomisinin gelişmesine ve büyümesine yönelik olarak hem bireysel ve hem de ticari bankacılık faaliyetlerinde bulunmak üzere 22 Temmuz 1983 tarihinde Genel Müdür dahil 10 personel ve Lefkoşa Merkez Şubesi ile resmen faaliyetlerine başlamıştır.

Günümüzde Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd. müşterilerine çağdaş bankacılık hizmetlerini sunarken, reel ekonominin lokomotifi olan küçük esnaf ve küçük-orta boy işletmelere, kurumlara, bireylere ve tüm sektörlere tam destek olmaktadır. Halkın tasarrufları korunurken, ekonomik kalkınmanın gereklerine uygun olarak kaynaklar yine halkın kullanımına aktarılmaktadır.

KKTC Bankacılık sektörüne örnek olacak şekilde bir ilke imza atılarak, 2005 yılında Akdeniz Garanti Bankası Ltd. tüm varlık ve kaynaklarıyla üç ay gibi kısa bir sürede başarıyla devralınmış ve Banka aktifleri % 50 oranında büyümüştür.

Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd. KKTC’ye yayılan 10 Şubesi, 4 bağlı şubesi, 224 çalışanı, onbinlerce müşterisi, uluslararası ölçülere uygun özkaynak yapısı ve KKTC Bankacılık sektöründeki aktif büyüklüğüyle, güvenilir, öncü ve yönlendirici bir Banka konumundadır.